zpravodajství a fotografie z Valmezu

O vítězi Valašské rally rozhodla poslední erzeta!

neděle, 28 březen 2010 22:07

Až poslední rychlostní zkouška dnes rozhodla o vítězi 29. Sheron Valašské rally. Stala se jím česká posádka Pavel Valoušek - Zdeněk Hrůza s vozem Škoda Fabia S2000. Po většinu soutěže figurovala na druhém místě, ale ve dvanácté erzetě na kopci Santov nasadila k rozhodujícímu ataku.

 Václava Pecha s Petrem Uhlem v novém Mitsubishi Lancer EVO IX, kteří měli nakročeno k vítězství stylem start – cíl, překonala v celkovém součtu o 7,6 vteřiny.
Překvapením však nebyl konec. Obhájce loňského vítězství a největší favorit závodu Roman Kresta s navigátorem Petrem Grossem a za volantem Peugeotu 207 S2000 si vybrali neuvěřitelnou porci smůly. Po většinu času se drželi na třetí pozici. Když už se mohli posunout na stříbrný stupínek, nadělili jim rozhodčí desetivteřinovou penalizaci za předčasný start do jedné ze zkoušek.
V poslední erzetě Roman Kresta zřejmě riskoval více než bylo zdrávo, udělal hodiny a posádka vzápětí odstoupila kvůli problémům s motorem. Třetí pozici přenechala svým pronásledovatelům Jaromíru Tarabusovi a Danielu Trunkátovi ve Fordu Fiesta S2000.
„Bylo to náročné. Cesty byly neuklizené a místy mokré,“ prohlásil v cíli Jaromír Tarabus. Nejhůře prý mu bylo, když včera večer uklouzli na štěrku a málem skončili mimo trať. „Chtěli jsme pobavit lidi, být co nejrychlejší a dojet do cíle,“ nechal se slyšet trochu zklamaný Václav Pech. „V tak kvalitní konkurenci jsme na vítězství ani nepomysleli,“ přiznal spokojený Pavel Valoušek, jehož mrzelo zejména odstoupení Romana Kresty.
Jezdci z čela průběžného pořadí připravili divákům napínavou podívanou, když na všech měřených úsecích sváděli souboje o desetiny vteřiny. Až v úplném závěru se mezi pět nejlepších probojoval polský pilot a úřadující vicemistr Evropy Michal Solowow s navigátorem Maciejem Baranem a vozem Peugeot 207 S2000. Solidní 14. příčku obsadil valašskomeziříčský jezdec, bývalý mistr světa v enduru Roman Michalík. S Radimem Oravou po svém boku přivedl Mitsubishi Lancer EVO IX do cíle 8:53,3 minuty za vítězem.
Ze dvaašedesáti posádek, jež v pátek stanuly na startu úvodního podniku letošního Mediasport Mezinárodního mistrovství ČR v rally, závod dokončily dvě třetiny. Většinu odpadlíků vyřadily ze hry technické závady. Všechny havárie se obešly bez zranění, ačkoli po nehodě Antonína Matyse a Aleše Vaněčka s vozem Citroën C2 R2 Max byla osmá zkouška zastavena, zbývající posádky absolvovaly volný průjezd a byl jim přidělen náhradní čas. Obdobná situace nastala těsně před koncem závěrečné erzety – sanitní vůz musel vyjet k divákovi, jehož zranění ale se závodem přímo nesouviselo.

Neoficiální výsledky:
1. Pavel Valoušek – Zdeněk Hrůza (CZ/CZ – Škoda Fabia S2000) 1:31:32,9 hod.
2. Václav Pech – Petr Uhel (CZ/CZ – Mitsubishi Lancer EVO IX) + 7,6 vteřiny
3. Jaromír Tarabus – Daniel Trunkát (CZ/CZ – Ford Fiesta S2000) + 1:35,4 min.
4. Roman Odložilík – Martin Tureček (CZ/CZ – Škoda Fabia S2000) + 3:41,8 min.
5. Michal Solowow – Maciel Baran (PL/PL – Peugeot 207 S2000) + 3:45,8 min.
6. Antonín Tlusťák – Jan Škaloud (CZ/CZ – Škoda Fabia S2000) + 4:26,0 min.
7. Josef Peták – Alena Benešová (CZ/CZ – Peugeot 207 S2000) + 4:53,1 min.
8. Václav Arazim – Julius Gál (CZ/CZ - Mitsubishi Lancer EVO IX) + 5:37,3 min.
9. Lukasz Habaj – Jacek Spentany (PL/PL - Mitsubishi Lancer EVO IX)+ 5,49,3 min.
10. Vojtěch Štajf – Marcela Dolečková (CZ/CZ – Subaru Impreza Sti) + 6:17,5 min.

Read 3100 times Last modified on sobota, 09 leden 2016 13:38