zpravodajství a fotografie z Valmezu

Nemocnice pomáhá zhubnout desítkám lidí

pondělí, 01 březen 2010 10:09 Written by  vlastislav

Počet Čechů, kteří mají problémy s kily navíc, je stále více. Každý třetí trpí nadváhou, každý pátý je už obézní. Odborníci přitom o obezitě hovoří jako o epidemii nového tisíciletí a varují, že nadbytečná kila mohou odstartovat závažné zdravotní problémy. „Hmotnost lidí se zvyšuje především díky nerovnováze mezi přijímanou energií a tělem vydávanou energií. Nevyužitá energie se v těle ukládá v tukových buňkách, a pokud tato nerovnováha přetrvává delší dobu, člověk začne tloustnout.

 

 Nerovnováha v příjmu a výdeji energie může být způsobena přejídáním, konzumováním přemíry tuků, nedostatkem pohybu a určitou roli také hrají genetické vlohy a rodinné návyky,“ říká Martina Kapitánová, která ve zdejší nemocnici pomáhá hubnout desítkám zájemců.

Lidé si neuvědomují, že s ručičkou na váze se zvyšuje i zdravotní zátěž pro celý organizmus, a tím i náchylnost k řadě onemocnění. S obezitou úzce souvisí řada onemocnění, a to například cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak, ateroskleróza a s ní spojený výskyt infarktu myokardu a cévní mozkové příhody, bolesti zad, problémy s klouby, neplodnost či některé typy nádorů. Kromě toho je obezita častou příčinou depresivních stavů.

Postižení sami si přitom často problémy vůbec nepřipouštějí a své problémy bagatelizují. Co doporučují odborníci s kilogramy navíc? "U nás nejde o to předepsat lidem tvrdou redukční dietu, po které zhubnou, a pak se vrátí k předcházejícímu životnímu stylu. Chceme lidem upravit stravovací a pohybový režim, takže hubnou a zároveň se naučí se žít tak, aby si udržovali optimální váhu, nestrádali hladem a nemuseli se vracet ke svým zlozvykům. Důležitý je pohyb i zdravá výživa,“ uvádí Kapitánová, která pomohla zhubnout už více než 100 lidem.

Klienty ambulance pro poruchy výživy ve zdejší nemocnici tvoří z 90 procent ženy, mužů tak přichází jenom hrstka. Převážná část klientů je okolo 35 let, ale zaznamenali také třeba sedmiletou holčičku s 68 kilogramy.

Hlavní omyl, jehož se dopouští skoro každý, kdo se snaží hubnout je drastické omezení jídla. Lidé si myslí, že když budou jíst jen jednou dvakrát denně, že jim to pomůže. Opak je pravda. Takto dosáhnou jedině toho, že metabolismus se zpomalí, tělo paradoxně z každé porce využije co nejvíc a bude se snažit všechno uložit do tuků. Řekne si: Pozor, budu zase dlouho hladovět, tak musím tohle jídlo zužitkovat pořádně. Stačí začít jíst pravidelně pět až šestkrát denně menší porce a metabolismus se znovu nastartuje.

Lékaři a sestry pomáhají rozumně snižovat nadváhu. Nabízí lidem rady a pomoc, jak shodit nějaké to kilo, upravit si životosprávu, aby odpovídala požadavkům zdravé výživy. „Kdo si myslí, že mu dáme nějaké zázračné rozpouštědlo tuků, odchází zklamán. Tzv. „tabletky na hubnutí“ se předepisují jen výjimečně u pacientů, kteří se opravdu nemohou hýbat a nutně potřebují zredukovat hmotnost třeba před operací. Lidem se dokáže pomoci zdravě zeštíhlet. Bezbolestně to však nejde. Kromě úpravy jídelníčku je základem správný pohyb. Ideální k rozhýbání těla i pro lidi, kteří mají velkou nadváhu, je rychlá procházka. Doporučujeme také kolo, ortoped, plavání a cvičení v bazénu,“ dodává lékařka.

„Po těhotenství jsem se nadbytečných kil nedokázala zbavit. Nemám žádnou pevnou vůli a bez toho, aniž by někdo nade mnou stál s bičem, nejsem schopna dodržovat pravidla životosprávy. Jídlem jsem také zaháněla stres, takže váha vystoupila až na 120 kilogramů. Nyní mám upravený jídelníček, chodím cvičit a váha se po roce a půl vrátila na 65 kilogramů,“ sdělila jedna z pacientek.

Přebytečnými kily ale netrpí jen obyvatelé České republiky. Nadváha a obezita se stávají na celém světě jedním z největších socioekonomických problémů a náklady jednotlivých zemí spojené s jejich léčbou stále narůstají. Na světě trpí nadváhou 1,6 miliardy lidí starších patnácti let, z toho 400 milionů lidí obezitou. Prognózy říkají, že v roce 2015 by mohlo být na světě 2,3 miliardy dospělých s nadváhou a více než 700 milionů lidí trpících obezitou! S nadváhou se potýká dokonce přinejmenším 20 milionů dětí starších pěti let.

Ing. Tomáš Želazko, mluvčí nemocnice

Read 2901 times Last modified on neděle, 10 leden 2016 10:44