zpravodajství a fotografie z Valmezu

Martina Chloupa & Helena Blašková - Jsme v tom - Malba, kresby, objekty

čtvrtek, 28 duben 2011 16:15

Rozvojová agentura Via, o.p.s., Galerie Sýpka, Valašské Meziříčí
7. května – 10. července 2011, vernisáž 6. května 2011 v 18 hodin.
    Srdečně zveme na zahájení výstavy dvou mladých autorek pod možná zavádějícím názvem „Jsme v tom“. Výstava nemá společný koncept. Každá z autorek na ní představí formálně i tématicky odlišnou tvorbu. Jejich dílo spojuje  jen generační blízkost a osobitý vtah současných technologií a symbolů do obrazového pole malby.   

 

    Martina Chloupa (1976) je absolventka Institutu výtvarné výchovy při UJEP v Ústí nad Labem a Akademie výtvarných umění v Praze. Má na svém kontě více jak 30 samostatných a společných výstav v Česku i zahraničí. Je finalistkou ceny Národní galerie v Praze a skupiny ČEZ pro mladé umělce (2009). Svými díly je zastoupená v Národní galerii v Praze a soukromých sbírkách v Česku a zahraničí. Na výstavě ve Valašském Meziříčí představí témata a náměty své tvorby od portrétu, figur a jejich fragmentů (hlavy, trupy) po zahradní zátiší a květiny, které zpracovává akrylem na plátno. Pro její tvorbu je typická jemná lazurová malba, vytvářející dojem rozostření námětu, ale nebrání se ani hutné akrylové malbě, pokud to její obrazové sdělení vyžaduje. Pro zvýšení světelných účinků nebo zdůraznění uměleckého záměru používá na svých obrazech i kovové pigmenty nebo vulkanický písek.Vedle malby představí Martina Chloupa i své kresby, které na rozdíl od malby pojímá často výrazně expresivně. Diváci výstavy se mohou seznámit také s ukázkou její sochařské tvorby, jež je nedílnou součástí jejího uměleckého profilu.    

   Helena Blašková (1975) absolvovala Fakultu užitných umění a designu na UJEP v Ústí nad Labem a Fakultu výtvarných umění VUT v Brně. Zúčastnila se řady stáží v tuzemsku i zahraničí a realizovala řadu projektů v oblasti výtvarného, divadelního a filmového umění. Kurátorsky realizovala na 30 výstav v oboru výtvarného umění. Helena Blašková se na výstavě představí, jednak svými fixovými  kresbami figur, geometrických abstrakcí a fraktálových obrazců, jednak svými akrylem na plátno malovanými obrazy, často vycházejících z jejich kreseb. Pro její kresby i obrazy jsou charakteristické uvolněnost, rytmus,chaos a barevnost, ale také příběhovost a řád.    
    Bez velké nadsázky lze konstatovat, že tvorba obou autorek se výrazově i obsahově doplňuje. Jestliže Martina Chloupa ve svých obrazech vyjadřuje reflexi viděné reality vnějšího světa,pak  Helena Blašková  podrobuje tuto realitu jakémusi procesu scanování a vstupuje do  jejich spodních vrstev. Z tohoto úhlu pohledu má také tvorba obou autorek vzájemně synergický účinek.


Petr Pivoda, duben 2011
www.agenturavia.eu.
Otevřeno: Po – Pá: 9 – 17 hodin, So – Ne 13 – 17 hodin

 

Read 4888 times Last modified on sobota, 09 leden 2016 08:00