zpravodajství a fotografie z Valmezu

Zemřel Josef Fabián

středa, 14 březen 2012 11:33 Written by  vlastislav

V pondělí 12. března zemřel po těžké nemoci ve věku nedožitých 68 let zakladatel a režisér zdejšího divadla Schod a ikona valašskomeziříčské kultury pan Josef Fabián.
Od roku 1990 celých deset let působil v Kulturním zařízení města na postu ředitele. Byl to právě on, který dokázal režijními poměry svázanou instituci pozvednout na úroveň kvalitního a dobře organizovaného zařízení, které sídlí, i jeho zásluhou, ve zrekonstruovaných a od té doby reprezentativních prostorách zámku Žerotínů.
Literární a dramatický talent zúročil v řadě knih, které sepsal, a také ve více než dvaceti hrách divadla Schod. Zájem o regionální kulturu a dění společně se zdravou dávkou patriotizmu vedly Josefa Fabiána ke tvorbě úspěšných slovníků. Mezi nimi jsou nejoceňovanější Slovník nespisovného jazyka valašského nebo Slovník osobností kulturního a společenského života Valašska. Jeho pozornosti neunikla ani historie úspěšných sportů města, kterými byly lyžování a volejbal.

Mezi jeho další úspěšné počiny patří například i tradiční akce Setkání divadel – Malé jevištní formy, která se v loňském roce uskutečnila již po třiatřicáté.
Věnoval se dopisovatelské činnosti do novinových deníků a periodik.
V lednu 2012 obdržel pan Fabián Cenu města Valašské Meziříčí 2011 za celoživotní tvůrčí a organizátorskou práci v oblasti kultury, publicistickou činnost a propagaci města Valašského Meziříčí.
Město Valašské Meziříčí přišlo o významnou osobnost v oblasti kultury a společenského života.

 

Read 4835 times Last modified on sobota, 09 leden 2016 08:46